تبلیغات
انرژی خورشیدی - آموزش نرم افزار CHVAC - بخش اول(اطلاعات کلی نرم افزار )
 
انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدی برای همه

محاسبه بارهای برودتی و حرارتی مهمترین مرحله طراحی سیستم های HVACبه شمار می رود. محاسبه دقیق و منطقی بار برای ساختمان همواره یکی از دغدغه های طراحان سیستم های سرمایش و گرمایش بوده است چرا که نداشتن بار واقعی ساختمان و به تبع آن انتخاب نادرست دستگاه ها شرایط آسایش افراد ساکن در ساختمان را برقرار نساخته و از طرفی دیگربه کار گیری دستگاه ها با ظرفیتی بیش از مقدار مورد نیاز توجیه اقتصادی طرح را با چالش روبرو می کند. بی تردید محاسبه دقیق بار ودر نظر گرفتن تمام شرایط موثر در آن برای ساختمان مستلزم محاسبات پیچیده و زمان بر می باشد امروزه نرم افزار های محاسبه گر بار با انجام این محاسبات پیچیده کمک بزرگی به طراحان می کند . طراح با استفاده از این نرم افزار ها قادر خواهد بود تا اثر تمام شرایط موثر در بار را تحت کنترل در آورد و نتایج نهایی را به صورت دقیق ومنطبق با شرایط واقعی به طور بهینه محاسبه کند. نرم افزارCHVAC نرم افزار دیگری از سری نرم افزار های Elite Soft می باشد که به جهت محاسبه بار های برودتی و حرارتی ساختمان های تجاری به کار می رود . مزیت عمده ای که این نرم افزار نسبت به نرم افزار های مشابه خوددارد استاندارد به کار رفته جهت محاسبه بار در آن هاست .


روشهای محاسبه نرم افزار

CHVAC از دو روش CLTDو RTS از استاندار های ASHRAE استفاده می کند استاندارد های محاسبه بار ASHRAE اغلب ساختار تجاری دارند چنان چه این استانداردها در پروژه های مسکونی به کار رود بار تا حدود 20% بیشتر از مقدار واقعی آن محاسبه می شود .

RTS یکی از روشهای محاسبه بار ASHRAEاست که بار را به صورت ساعتی محاسبه می کند مزیت این روش امکان تعیین بار در ساعت مورد نظر است این قابلیت به طراح اجازه می دهد تا میزان حداکثر بار را در بازه 24 ساعت شبانه روز در نظر گرفته شود طراح می تواند بار حداکثر را تعیین کرده و تجهیزات سرمایش و گرمایش را هوشمندانه انتخاب کند یکی از مسائل مهم بعد از محاسبه بار میزان مصرف سالیانه ساختمان است .با مشخص نمودن میزان مصرف انرژی امکان برقراری الزامات و شرایط استانداردهای انرژی فراهم خواهد گردید .

مزایای CHVAC

از مزایای CHVAC می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• گزارشات خروجی کامل 
• امکان تعریف شهر های جدید
• ترسیم نمودارهای سایکرو متریک 
• ترسیم نمودارهای میزان بار برای هر بخش
• محاسبه حداکثر بار 
• امکان تدوین جدول زمانی
• تعیین ماه طراحی در روش RTSبا استفاده از نمودارهای آنالیز ساعتی بار
• استفاده از نمودار AEDبه منظور تعیین موقعیت مناسب پنجره ها بر اساس کمترین میزان افزایش حرارت


CHVAC بار برودتی و حرارتی پروژه‌های تجاری را برای شما محاسبه می‌کند. این نرم‌افزار بابه‌کارگیری دو روش CLTD و RTS امکان انتخاب روش محاسبه بار را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. امکان تعریف بی‌نهایت زون که هر کدام می‌تواند شامل حداکثر 100 دستگاه هواساز باشد از دیگر قابلیت‌های برنامه به شمار می‌رود.

CHVAC به طور اتوماتیک بار برودتی را محاسبه کرده و ضرایب مورد نیاز برای محاسبه بار را تصحیح می‌کند. برنامه گزارشی جامع از اطلاعات کلی پروژه، جزئیات بار زون‌ها، خلاصه‌ای از مشخصات دستگاه هواساز، بار کلی برودتی و حرارتی ساختمان، ظرفیت یا تناژ مورد نیاز برای سرمایش، دبی مورد نیاز تهویه، دبی آب سرد (در صورت استفاده از چیلر) و اطلاعات کامل سایکرومتریک با شرایط ورودی و خروجی کویل را ارائه می‌دهد.


قابلیت‌های نرم‌افزار:

• محاسبه بارهای برودتی و حرارتی
• تعیین تناژ برودتی ساختمان و دبی مورد نیاز هر اتاق
• محاسبه اندازه کانال‌های تهویه
• استفاده از دو روش محاسباتی RTS و CLTD 
• تبادل فایل با نرم‌افزارهای Energy Audit و EZDOE Energy
• ترسیم نمودار سایکرومتریک برای هر پروژه
• انتقال اطلاعات به برنامه‌های eQUEST و PowerDOE Energy Analysis
• به‌کارگیری استاندارد ASHRAE Standard 62
• انجام محاسبات با دو واحد متریک و انگلیسی
• انتخاب تجهیزات از پایگاه اطلاعاتی ARI/GAMA 

ورودی برنامه:

برنامه برای کاربری آسان می‌باشد، و برای کمک به کاربر در کنار هر گزینه فلش پایین ‌رونده‌ای وجود دارد که در مورد آن توضیح داده شده است. برنامه بررسی گسترده‌ای برای اطلاعات ورودی انجام می‌دهد و در صورت وجود مشکل به کاربر هشدار می‌دهد از قبیل کوچک بودن پنجره در برابر مساحت دیوار یا اینکه دمای کویل خروجی برای هواساز خارج از محدوده مورد انتظار می‌باشد.

5 نوع اطلاعات مورد نیاز می‌باشد:

اطلاعات کلی پروژه، اطلاعات طراحی محیط خارج، اطلاعات مواد ساختمان، اطلاعات هواساز و اطلاعات مخصوص زون.

اطلاعات کلی پروژه شامل نام پروژه و مشتری، طراح، ساعت‌های باز و بسته‌بودن ساختمان، زمان‌بندی بار عامل داخلی (internal operating load schedules) و ضریب اطمینان مطلوب،

اطلاعات شرایط طراحی محیط خارج شامل شرایط طراحی محیط خارج برای تابستان و زمستان (چنانچه شهری وارد شده باشد به صورت اتوماتیک جستجو می‌گردد) و نرخ مطلوب برای تهویه و نفوذ،

اطلاعات مواد ساختمان شامل تعریف انواع مواد اصلی ساختمان برای سقف، دیوار، پارتیشن، مقطع شیشه و سایه خارجی است، کتابخانه‌ای برای تعریف مواد مطابق با نیاز کاربر برای ذخیره انواع مواد عمومی می‌باشد.

اطلاعات هواساز شامل فن و انواع ترمینال، دمای هوای سرمایشی و گرمایشی مطلوب و اطلاعات برای تلفات و جذب حرارتی کانال

اطلاعات زون شامل نام زون، طول و عرض کف، تعداد افراد، میزان مصرف تجهیزات، میزان مصرف روشنایی‌ها،اطلاعات سایبان‌های خارجی و مشخص کردن اطلاعات سقف، دیوار، پارتیشن، کف و شیشه‌ها می‌باشد.

خروجی برنامه:

CHVAC چندین نوع گزارش را برای چاپ در اختیار کاربر قرار می‌دهد. گزارشات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اطلاعات کلی پروژه (General Project Data) ، اطلاعات ورودی (Air Handler Input Data)، اطلاعات ورودی زون (Zone Input Data)، جزئیات بارهای مربوط به زون پروژه، خلاصه سیستم هوا برای زون، کل ساختمان، سیستم هوا و پروفیل‌های بار زون، خلاصه بار کل سیستم هوا، تحلیل‌های سایکرومتریک سیستم هوا، نمودار سایکرومتریک، گزارش کاملی از پوشش ساختمان (Ovetall Building Envelope Report)، نمودارهای استوانه‌ای و میله‌ای و خلاصه‌ای از بار کل ساختمان. تمام اطلاعات محاسبات انجام شده را می‌توانید به صورت متنی برای برنامه‌هایی از قبیل Excel در اختیار داشته باشید.

 

تبادل اطلاعات با دیگر برنامه‌ها:

CHVAC تنها برای محاسبه بارهای برودتی و حرارتی نمی‌باشد بلکه انتخاب تجهیزات و همچنین قیمت‌های مربوط به آن‌ها را می‌توانید دریافت کنید. اطلاعات این برنامه به دیگر برنامه‌ها از قبیل Energy Audit و EZDOE و eQuest و PowerDOE قابل انتقال می‌باشد،

برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری کوچک که دارای یکی از تجهیزات Hvac می‌باشد به برنامه Energy Audit مراجعه کنید، چنانچه پروژه برای تحلیل ساختمان‌های بزرگ که نیاز به مدل‌سازی دقیق برای تغییرات بارها، تجهیزات، زمان‌بندی عملکرد و کنترل طرح‌ها دارد فایل‌ها را به برنامه‌های EZDOE یا eQUEST و PowerDOE انتقال دهید.

برای انتخاب صحیح دستگاه Hvac از پنجره Find HVAC Equipment که قابلیت خواندن پایگاه اطلاعاتی تجهیزات را دارا می‌باشد استفاده می‌گردد، این پایگا‌های داده‌ای توسط American Refrigeration institute (ARI) و Gas Appliance Manufacturers Association (GAMA) منتشر شده است.

 

امکانات ورژن هفتم:

• روش محاسباتی RTS می‌توانید به غیر از روش CLTD از روش سری‌های زمانی تشعشع (RTS) نیز برای محاسبه بار حرارتی استفاده کنید. 
• این روش بسیار دقیق در ASHRAE Handbook of Fundamentals یافت می‌شود و علت دقت آن برآورد تاثیر جذب حرارت تشعشعی در طول 24 ساعت گذشته بر روی بار برودتی موردنظر می‌باشد. توسط وارد کردن معادل اطلاعات سقف، دیوار و شیشه در پنجره Master Data برای هر دو روش، می‌توانید روش محاسبه را تغییر دهید.
• تعریف شیشه بهتر و آسان‌تر: با این نسخه می‌توانید اندازه طول و عرض برای هر پنجره یا نورگیر را بزرگتر از مقادیر وارد شده در پنجره تعیین نوع شیشه اصلی (Master Data) با تعیین مقدار Quantity در پنجره Zone Data قرار دهید. مقادیر ساختار اتاق (Room Construction) سبک، متوسط و سنگین مورد نیاز برای هر شیشه در روش CLTD در این نسخه به‌طور اتوماتیک بر مبنای انتخابی که شما برای اطلاعات ورودی زون در Zone Type انجام می‌دهید، قرار داده شده است.
• Individual Ground Reflectance Values: می‌توانید بیش از چندین مقدار برای انعکاس متفاوت زمین در کل پروژه داشته باشید، که نتایج دقیق‌تری به علت اینکه ساختمان در معرض انعکاس‌های متفاوتی از طرف زمین در اطراف خود می‌باشد به خاطر اینکه روش RTS به این گزینه برای دیوارها و سقف‌ها نیاز دارد هر یک به طور جداگانه دارای گزینه‌ی Ground Reflectance می‌باشند، که موجب می‌شود برای هر پنجره یا نورگیر به طور اتوماتیک مقدار انعکاس زمین متناسب با نوع خاکی که در اطراف آن قرار دارد به دست بیاید.
• Glass Number of Occurrences: کافی است تنها یک بار اطلاعات مربوط به پنجره یا نورگیری که چندین بار در دیوار یا سقف به طور یکسان قرار گرفته‌اند را وارد کنید.
• Easier to Use Zone Data Window: پنجره Zone Data طوری طراحی شده که بتوانید اطلاعاتتان را به صورت راحت‌تر وارد کنید. با کلیک بر روی نوار لغزنده که در کنار هر گروه قرار دارد می‌توانید سقف‌ها، دیوارها و شیشه‌ها وارد شده در پروژه را مشاهده کنید. تمام اطلاعات مهم در دو بخش به جای سه قسمت قرار داده شده‌اند.
• More Roofs, Walls and Glass per Zone: امکان وارد کردن تعداد سقف‌ها، دیوارها و شیشه‌ها برای زون قرار داده شده است.
• Easier Weather Data Selection: با استفاده از یک فلش پایین‌رونده در پنجره‌های Weather Database و Indoor/Outdoor Design لیستی از تمام شهرهای موجود در پایگاه داده‌ای نمایش داده می‌شود.
• Easier Weather Database Editing : امکان ویرایش آسان‌تر این پنجره در اختیار کاربر قرار داده شده است


شمای کلی برنامه

منوها و ابزار اساسی برنامه در زیر نشان داده شده است.

Title Bar : نام پروژه را نمایش می‌دهد.

Menu Bar : منوهای برنامه در این بخش می‌باشند.

Toolbar: نوار ابزار شامل آیتم هایی از منوی اصلی می‌باشد که بیشترین استفاده در برنامه را دارند.

TaskBar: پنجره‌های باز شده در برنامه در این قسمت نمایش داده می‌شود

 

نوع مطلب : تاسیسات مکانیکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1396/06/22 12:41
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog
loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if
it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
1396/02/25 12:28
It's perfect time to make a few plans for the future and it is time to be
happy. I have read this publish and if I could I want to counsel you some attention-grabbing things
or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article.
I want to read even more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مدیر وبلاگ : احمد یعقوبیان قمشه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :