تبلیغات
انرژی خورشیدی - اهمیت فیلترها و تمیزکننده های هوا در تهویه مطبوع
 
انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدی برای همه 

فیلترها و تمیزکننده های هوا نقش بسیار مهمی را در تامین کیفیت مناسب هوای داخل ساختمان ایفا میکنند. فیلترها وسایلی هستند که با به کارگیری یک محیط واسطه ذرات معلق موجود در هوا را از آن جدا میکنند. تمیزکننده های (تصفیه کننده های) هوا نیز با استفاده از روش های دیگر آلاینده های موجود در هوا را از آن تفکیک میکنند.

فیلترهای مورد استفاده در سیستم های HVAC اغلب اوقات بر مبنای قیمت اولیه ای که دارند انتخاب می شوند، نه تاثیری که بر روی کیفیت هوای داخل ساختمان بر جای خواهند گذاشت. با وجود آن که هزینه اولیه یکی از عوامل مهم در طراحی و ساخت سیستم های HVAC به شمار می آید، ولی هزینه های بلندمدتی نیز باید در کنار آن مورد ملاحظه قرار گیرد، از جمله:


 هزینه سالمسازی هوای آلوده
 هزینه تعویض و نصب مجدد فیتلرها
 افزایش هزینه انرژی مصرفی به واسطه استفاده از فیلترهای با بازدهی بالاتر
 هزینه تعمیر و نگهداری کویلها و کانا لها


به عنوان مثال، فیلترهای یک بار مصرف کاغذی که در کور ههای اماکن مسکونی و اماکن تجاری کوچک مورد استفاده قرار می گیرند بسیار ارزان قیمت هستند، ولی این نوع فیلترها هیچ تاثیری بر کیفیت هوای داخل ندارند. تنها کاری که فیلترهای کاغذی انجام می دهند آن است که میزان آلودگی ورودی به تجهیزات را کاهش میدهند. این فیلترها همچنین به منظور حفاظت از بادزن ها و کویل ها و جلوگیری از تجمع آلودگی در آن ها مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که کثیف شدن بادز نها و کویلها منجر به کاهش بازده کارکرد آ نها خواهد شد. مساله ای که وجود دارد آن است که فیلترهای کاغذی قابلیت فیلتر کردن ذرات ریز معلق در هوا و بنابراین حفاظت از افراد ساکن در ساختمان و تامین هوایی سالم برای تنفس را ندارند.


نگهداری از فیلترها در سیستم هایHVAC از جمله مسایلی است که در اغلب موارد توجه کافی بدان نمی شود. فیلترها از جمله وسایلی هستند که به راحتی کثیف شده و احتمال گرفتگی آن بسیار بالاست. از طرفی، تجمع گرد و غبار و آلودگی هایی که بر روی تیغه های بادزن، کویل ها و سطوح کانال موجب کاهش بازدهی سیستم می شود. این در حالی است که در این شرایط آلایند ههایی که برای سلامت انسان خطر دارند از هوای ارسالی به داخل ساختمان جدا نمی شوند. 
طی مطالعات انجام گرفته بر روی تعدادی از ساختمان هایی که با مشکل کیفیت هوای داخل مواجه بودند، مشخص شد که تنها در 13.2 درصد از این ساختما نها کیفیت فیلترهایی که در سیستم های HVAC مورد استفاده قرار گرفته است در حد قابل قبول است.


نقش تکنیسین کیفیت هوای داخل

نقش تکنیسین کیفیت هوای داخل وظیفه تکنیسین هوای داخل آن است که وضعیت فیلترهای مورد استفاده در سیستم HVAC را به دقت از لحاظ تامین کیفیت مورد نظر هوای داخل و حفاظت از تجهیزات و سیستم ها کنترل کند. در صورتی که سیستم فیلتر قابلیت تامین کیفیت قابل قبول هوای داخل را داشته باشد، مسلما نقش حفاظتی آ نها از تجهیزات نیز برآورده خواهد شد.


در صورتی که فیلترهای مورد استفاده در سیستم، کیفیت مورد نظر هوای داخل را تامین نکنند، تکنیسین هوای داخل باید پیش از هر اقدامی بررسی کند که آیا مشکل به وجود آمده به دلیل کثیف بودن فیلترهاست یا نوع فیلترهای مورد استفاده مناسب کاربرد خاص آن سیستم نیست.
توجه داشته باشید که در صورت کثیف بودن فیلترها، تعویض آن ها به تنهایی مشکلی را برطرف نخواهد کرد، بلکه باید عامل اصلی کثیف شدن فیلترها شناسایی و برطرف گردد. به طور کلی این اقدام تکنیسین هوای داخل در واقع نوعی کمک به پرسنل تعمیر و نگهداری ساختمان در تنظیم سیستم و آماده سازی آن برای بازدیدهای زمان بندی شده است که باید موارد زیر را در بر گیرد:

 

 تنظیم یک برنامه زمان بندی شده برای بازدید از سیستم و فیلترهای آن
 در نظر گرفتن روشی موثر برای کسب اطمینان از این که بازدیدها طبق برنامه تعیین شده انجام گرفته است. 
 دادن آموزش های کافی به پرسنل درباره زمان مناسب تمیز کردن یا تعویض فیلترها

 

باید توجه داشت که فاصله بین بازدیدها در سیستمهای مختلف بسته به شرایط خاص هر ساختمان متفاوت خواهد بود. از جمله عواملی که بر فاصله زمانی بین بازدیدها تاثیرگذار است میتوان به کیفیت هوای خارج ساختمان و کیفیت مورد نظر هوای داخل ساختمان اشاره نمود. به عنوان مثال هوای داخل اتاق عمل جراحی در بیمارستان ها باید بسیار تمیزتر از هوایی باشد که در داخل ساختمان های اداری در جریان است.
تکنیسین هوای داخل همچنین باید قاب و بدنه فیلتر را نیز به دقت بررسی کند. فیلترهای مورد استفاده در سیستم های هوارسان بزرگ معمولا بر روی قابی نصب می شوند که ردیف های فیلترها را در کنار یکدیگر قرار می دهد

 


 

(تصویر 2). در سایر کاربردها نیز امکان آن وجود دارد که فیلتر در داخل یک بدنه گنجانده شود. در چنین مواردی فیلترها باید مجهز به نوعی فنر یا نگهدارنده باشند تا آ نها را در داخل قاب ثابت نگه دارد. توجه داشته باشید که هرگز نباید از جریان هوای عبوری از فیلتر به عنوان عامل نگهدارنده آن استفاده نمود. 
یکی از نکاتی که تکنیسین هوای داخل باید بدان توجه داشته باشد آن است که مجموعه فیلترهای نصب شده در سیستم را به دقت کنترل نموده و اطمینان حاصل کند که هوا از اطراف قاب فیلتر یا شکاف های بین فیلترها عبور نکند. در صورت امکان باید فاصله بین فیلترها را توسط تکه ای مقوا یا کاغذ پر کرد، چرا که هزاران باکتری و قارچ میتوانند با عبور از همین شکا فها وارد سیستم HVAC و هوای ارسالی به داخل ساختمان شوند. همچنین برای هوابند کردن بدنه و قاب فیلترها میتوان از لایه های هوابندی یا درزگیرها استفاده نمود (تصویر 3). تفکیک کننده های فیلترها نیز باید به خوبی در جای خود محکم و هوابندی شوند.

 

فیلترها

مطمئن ترین روش برای مشخص کردن این که آیا فیلتری باید تعویض شود یا خیر، اندازه گیری افت فشار استاتیک در دو طرف فیتلر است. استفاده از این روش مستلزم آن است که از مقادیر متداول افت فشار استاتیک در هنگامی که فیلتر تمیز است آگاهی داشته باشیم. هنگامی که افت فشار استاتیک فیلترهای به مقدار معینی افزایش پیدا می کند، زمان آن فرا رسیده است که فیلتر تعویض شود. مقدار این افت فشار معمولا در اسناد مرتبط با مشخصات فنی ساختمان ثبت می شود. در هر صورت اگر مقدار افت فشار فیلتر در اسناد فنی ساختمان موجود نباشد، به طور سرانگشتی هنگامی که افت فشار استاتیک فیلتر تقریبا دو برابر مقدار افت فشار آن در هنگام تمیزی می شود زمان تعوض فیلتر فرا رسیده است. در تاسیسات بزرگ به منظور اندازه گیری افت فشار استاتیک در دو طرف فیلتر معمولا فشار سنجهایی به صورت دائمی در بالادست و پایین دست فیلتر نصب می شوند. در واقع روش اید هآل اندازه گیری افت فشار فیلترها در سیستم های HVAC نیز همین است.


 

به طور کلی تکنیسین هایی که بر روی فیلترها مشغول به کار هستند، با هر بار تعویض فیلتر باید افت فشار ایجاد شده در فیلتر تمیز را بر روی قاب فیلتر ثبت کنند. نکته دیگری که باید مدنظر قرار گیرد آن است که فیلترهای کثیف باید با دقت خاصی تعویض شوند تا از پخش شدن گرد و غبار و آلودگی های انباشته شده در میان آن ها به داخل کانال انتقال هوا جلوگیری به عمل آید. تکنسین نهایی که اقدام به تعویض فیلترها می کنند نیز برای حفظ سالمت خود باید از ماسک های تنفسی استفاده کنند.
به طور کلی روندی که برای تعویض فیلترها باید دنبال شود به شرح زیراست:
 بادزن سیستم را از کار بیندازید. 
 فیلترهای جدید را از جعبه بیرون بیاورید.
 فیلترهای کثیف را از محل خود خارج نموده و آن ها را در داخل یک جعبه خالی قرار دهید.
 هنگامیکه تمامی فیلترهای کثیف از قاب فیلتر خارج شدند، آ نها را از اتاق بادزن بیرون ببرید.
پلنوم یا اتاقک بادزن را با استفاده از یک جاروبرقی تمیز کنید.
 فیلترهای جدید را در قاب فیلتر نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی نگهدارنده های فیلترها در محل خود قرار گرفته و فیتلرها در جهت صحیح نصب شده باشند. بدین منظور به جهت فلشی که بر روی فیلتر حک شده است دقت کنید.
 بادزن را مجددا به کار بیندازید.


مشخصات فیلترها

نوع و تعداد فیلترهاییکه باید در سیستم های HVAC مورد استفاده قرار گیرند توسط طراح سیستم یا مهندس کیفیت هوای داخل تعیین می شود. با این وجود تکنیسین هوای داخل نیز باید از انواع مختلف فیلترها، مشخصات هر یک و تفاوت های آن ها با یکدیگر به خوبی آگاهی داشته باشد.
هدف از به کارگیری فیلترها جدا نمودن ذرات معلق موجود در هواست. فیلترها بسته به قابلیتی که در فیلتر کردن درصد مشخصی از ذرات با اندازه های معین دارند تقسیم بندی می شوند 
واحدی که برای اندازه گیری ذرات معلق موجود در هوا مورد استفاده قرار می گیرد میکرون است. یک میکرون برابر با 0.000001 متر یا 0.000039 اینچ است. بسیاری از ذرات ریز حتا از ذرات ریز گرد و غبار که در میان پرتوهای خورشید قابل رویت هستند نیز زیرترند. به عنوان مثال، دود تنباکو و ویرو سها در حدود 100 برابر از ذرات گرد و غبار قابل رویت کوچک ترند. فیلترهای با بازدهی بالا قابلیت آن را دارند که حتا ذرات کوچکتر از 0.3 میکرون را نیز فیلتر کنند. 
مشخصات فیلتر در واقع تعیین کننده آن است که یک فیلتر تا چه میزان کارآمد است و بازدهی آن چقدر است. هنگامی که یک فیلتر تحت شرایط آزمون گاهی مورد آزمون قرار می گیرد، مشخصات فیلتر در واقع معیار کلی بازدهی فیلتر به شمار می رود. در عمل، بسیاری از متغیرهای سیستم از قبیل سرعت هوا و فشار استاتیک سیستم بر بازدهی فیلترها تاثیرگذارند.


به طور کلی برای ارزیابی بازدهی فیلترها از سه آزمون مجزای زیر بهره می گیرند:

 آزمون وزن کردن میزان گرد و غبار 
 آزمون نقطه ای گرد و غبار
 آزمون DOP


 

سه آزمون فوق تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند به طوری که درصد بازدهی که در هر یک از این آزمو نها برای فیلترها تعیین می شود، با درصدهای تعیین شده با استفاده از روش های دیگر قابل مقایسه نیست. به عنوان مثال، امکان آن وجود دارد که بازدهی یک فیلتر در آزمون وزن کردن میزان گرد و غبار برابر با 90 درصد تعیین شود در حالی که بازده همین فیلتر در آزمون نقطه ای گرد و غبار برابر با 25 درصد باشد. به طور کلی در صورتی که بازده یک فیلتر برابر با 50 درصد تعیین شود، فرض بر آن است که این مقدار بر اساس آزمون وزن کردن میزان گرد و غبار تعیین شده است مگر آن که خلاف آن ذکر شده باشد.

آزمون وزن کردن میزان گرد و غبار

آزمون وزن کردن میزان گرد و غبار که به آن آزمون متوقف کردن وزن کانال نیز گفته می شود، برای ارزیابی عملکرد فیلترهای با بازدهی پایین مورد استفاده قرار می گیرد. مبنای این آزمون بر عبور دادن نمونه هایی از گرد و غبار مصنوعی با اندازه های مختلف از میان فیلتر استوار است. در این روش وزن فیلتر یک بار پیش از انجام آزمون و یک بار پس از عبور دادن گرد و غبار مصنوعی از آن اندازه گیری می شود. بدین ترتیب میزان افزایش وزن فیلتر پس از انجام آزمون معیاری از میزان ذرات گرد و غباری است که توسط فیلتر جذب شده است. 
در این آزمون، اگر بازدهی فیلتر برابر با 70 درصد اعلام شود، بدین معنی است که این فیلتر 70 درصد از گرد و غبار مصنوعی موجود در هوا را از آن جدا نموده است.آزمون نقطه ای گرد و غبار

آزمون نقطه ای گرد و غبار که به آن آزمون بازدهی نقطه ای گرد و غبار جو نیز گفته می شود، برای ارزیابی عملکرد فیلترهای با بازدهی متوسط و بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مبنای این آزمون بر عبور دادن ذرات بسیار ریز گرد و غبار از میان فیلتر استوار است. مقدار گرد و غباری که بر روی کاغذ آزمون می نشیند معیاری از مقدار گرد و غباری است که توسط فیلتر جذب می شود. در این آزمون، اگر بازدهی فیلتری برابر با 40 درصد اعلام شود، بدین معنی است که این فیلتر 40 درصد از ذارت گرد و غبار بسیار ریز عبوری را از هوا جدا نموده است.

 

آزمون DOP

آزمون DOP تنها برای ارزیابی عملکرد فیلترهای با بازدهی بسیار بالا مانند فیلترهای هپا مورد استفاده قرار می گیرد. DOP در واقع مخفف گرد و غبار تولید شده از د ی اکتیل فتالات است که از میان فیلتر عبور داده می شود. این ماده متشکل از ذرات بسیار ریزی است که اندازه آ نها از 0.3 میکرون نیز کوچک تر است. بازدهی فیلترهای هپا بر مبنای آزمون DOP باید بیش از 99.9 درصد باشد. این بدان معنی است که این فیلترها باید قابلیت آن را داشته باشند که 99.9 درصد از ذرات معلقی که اندازه آنها از 0.3 میکرون کوچک تر است را از هوا جدا کنند. در برخی از مواقع آزمون DOP را آزمون دود نیز می نامند.

انواع فیلترها

به طور کلی فیلتره ا از نظر میزان بازدهی در چهار گروه زیر طبقه بندی می شوند:

 فیلترهای گروه 1 یا فیلترهای با بازدهی پایین 
 فیلترهای گروه 2 یا فیلترهای با بازدهی متوسط
 فیلترهای گروه 3 یا فیلترهای با بازدهی بالا
 فیلترهای گروه 4 یا فیلترهای با بازدهی بسیار بالا


 

فیلتره ای گروه 1 یا فیلترهای با بازدهی پایین

فیلترهای گروه 1 فیلترهای با بازدهی پایین هستند که قابلیت تفکیک نمودن ذراتی در اندازه 50 میکرون یا بزرگ تر را از هوا دارا هستند. در این فیلترها معمولا از نوعی اسپری چسبناک استفاده می شود که به آن تاکیفایر یا چسبنده گفته می شود. کاری که این ماده چسبناک انجام می دهد آن است که موجب چسبیدن ذرات گرد و غبار به بستر فیلتر و جدا شدن آ نها از هوا می شود. چنین فیلترهایی اغلب فیلترهای تماسی ویسکوز (چسبناک) گفته می شود. یکی از معایب این فیلترها آن است که احتمال آن وجود دارد که ماده چسبناکی که در فیلتر مورد استفاده قرار گرفته است به مرور زمان از بستر فیلتر جدا شده و به همراه جریان هوا به بخش های مختلف ساختمان منتقل شود. 
در فیلترهای گروه 1 گاهی از الیاف فایبرگلاس یا پشم شیشه نیز برای فیلتر کردن هوا استفاده می شود. عیبی که در این نوع فیلترها نیز به چشم میخورد آن است که الیاف شیشه ای نیز به مرور زمان از بستر فیلتر جدا شده و وارد جریان هوای ارسالی به داخل ساختمان می شود. تاکنون علاوه بر الیاف شیشه مواد بسیار دیگری نیز در این نوع فیلترهای مورد استفاده قرار گرفته است. 
فیلترهای متداولی که در اماکن مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، مانند فیلترهای صفحات پیش فیلتر و فیلترهای با قاب مقوایی نیز از جمله فیلترهای گروه 1 هستند. همچنین فیلترهای یکه در سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای مورد استفاده قرار می گیرند نیز از همین نوع هستند. انواع دیگر فیلترها مانند فیلترهای حصیری و لوله ای نیز در میان فیلترهای گروه 1 جای می گیرند و قابلیت آن را دارند تا به اندازه های مورد نیاز برش داده شوند. 
فیلترهای گروه 1 اغلب به عنوان پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع نقش آن ها جدا نمودن ذرات و الیاف بزرگ پیش از ورود آن ها به فیلترهای گران قیمتی است که در ادامه مسیر کانال نصب شده اند. (تصویر 4)

 

فیلترهای گروه 2 یا فیلترهای با بازدهی متوسط

فیلترهای گروه 2 فیلترهای با بازدهی متوسط هستند که قابلیت تفکیک نمودن ذراتی در اندازه 5 تا 10 میکرون را دارا هستند. ماد های که در این فیلترها به عنوان بستر فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد معمولا از جنس پلی استر یا الیاف کتان - پلی استر است. در اکثر سیستم های HVAC مورد استفاده در ساختمان های تجاری از فیلترهای گروه 2 استفاده می شود. فیلترهای گروه 2 نیز گاهی به عنوان پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرند.
اکثر فیلترهای گروه 2 فیلترهای چین دار یا پلیسه ای هستند (تصویر 5). برتری این نوع فیلترها نسبت به فیلترهای صاف آن است که سطح مقطع بزرگ تری را برای تفکیک ذرات از هوای عبوری تامین میکنند. موادی که در بستر این فیلترها مورد استفاده قرار می گیرد از موادی با چگالی بالاتر است. 
بنابراین مقاومتی که این مواد در مقابل عبور جریان هوا ایجاد می کنند نسبت به فیلترهای صاف بیش تر است. چین دار کردن مواد در این نوع فیلترها بدین معنی است که جریان هوا برای عبور از بستر فیلتر باید سطح طولانی تر را طی کند و بدین ترتیب مقاومت بیش تری در برابر جریان هوا قرار خواهد گرفت. در این نوع فیلترها، ماده چین دار توسط یک شبکه سیمی یا به طریقی مشابه با آن در جای خود ثابت نگه داشته میشود. 
فیلترهای چین دار گروه 2 با ضخامت های مختلفی به بازار عرضه می شوند. بازده این فیلترها بر مبنای معیار سنجش نقط های گرد و غبار حداکثر برابر با 30 درصد است که این رقم با بازده 94 درصد در معیار وزن کردن گرد و غبار فیلتر همخوانی دارد. 
فیلترهای لوله ای خودکار نیز از جمله فیلترهای گروه 2 به شمار می روند. در این فیلترهای هر یک از دو سر بستر فیلتر به یک غلتک متصل است. بدین ترتیب هنگامیکه پس از مدتی بستر فیلتر کثیف میشود، غلتکها باز می شوند و فیلتر تمیز دهانه کانال را پر خواهد کرد.

 

فیلترهای گروه 3 یا فیلترهای با بازدهی بالا

فیلترهای گروه 3 فیلترهای با بازدهی بالا هستند. این فیلترها قابلیت تفکیک 99 درصد از ذراتی با اندازه 0.3 میکرون یا بزرگ تر را دارا هستند. توجه داشته باشید که فیلترهای هپا در این گروه جای نمی گیرند. بازده فیلترهای گروه 3 بر مبنای معیار سنجش نقطه ای گرد و غبار و بسته به نوع و شیوه ساخت فیلتر در محدوده 30 تا 98 است. لازم به ذکر است که بازده 98 درصد بر مبنای معیار ارزیابی نقطه ای گرد و غبار به حد پایین بازده فیلترهای هپا بسیار نزدیک است. فیلترهای گروه 3 در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 فیلترهای کیسه ای 
 فیلترهای با بستر صلب
 فیلترهای با صفحات حلقوی داخلی

 

فیلترهای کیسه ای

فیلترهای کیسه ای که نمونه ای از آن ها در تصویر ( 6) قابل مشاهده است، مجهز به یک کیسه هستند که با ابعاد مختلف طول و عرض و در تعداد مختلف تولید می شوند. برخی از فیلترهای کیسه ای مجهز به قاب های سیمی هستند که کیسه فیلترها را در جای خود نگه میدارد و از تاب برداشتن یا پاره شدن آنها جلوگیری به عمل میآورد. در صورتی که در فیلترهای کیسه ای از نگهدارنده کیسه استفاده نشود، برای آن که این فیلترها در حالت کاملا باز باقی بمانند، جریان هوای عبوری از کانال باید بالا باشد. طول کیسه های این فیلترها معمولا بین 15 تا 30 اینچ است. به طور کلی، پر بازده ترین فیلترهای کیسه ای فیلترهایی هستند که کیسه آ نها به طول 15 اینچ بوده و تعداد کیسه های مورد استفاده آن ها در هر فیلتر نیز 12 عدد باشد. بازده فیلترهای کیسه ای بر مبنای معیار سنجش نقط های گرد و غبار بسته به مدل و نوع ساخت بین 45 تا 95 درصد است.
به طور کلی به کارگیری فیلترهای کیسه ای در سیستمهای هوای حجم متغیر یا VAV توصیه نمیشود. چرا که متغیر بودن حجم هوا در این سیستمها موجب می شود تا فیلترهای کیسه ای مورد استفاده در آ نها فشرده شوند. 
فواصل زمانی تعویض فیتلرهای کیسه ای نسبت به فیلترهای چیندار بسیار بیشتر است، از این رو تعمیر و نگهداری سیستمهایی که در آن ها از فیلترهای کیسه ای استفاده می شود باید در فواصل زمانی کوتاه تری انجام پذیرد

 

فیلترهای با بستر صلب

فیلترهای با بستر صلب که نمونه ای از آن ها در تصویر ( 7) نشان داده شده است، با استفاده از مواد صلب و به صورت چین دار ساخته می شوند. صلب بودن بستر این فیلترها موجب می شود تا کاربرد مناسبی در سیستم های هوای حجم متغیر داشته باشند. این نوع فیلترها در ضخامت های مختلفی بین 6 تا 12 اینچ موجود هستند. بازده فیلترهای با بستر صلب بسته بر مبنای معیار سنجش نقطه ای گرد و غبار بسته به مدل و نوع ساخت بین 45 تا 95 درصد است.

 

فیلترهای با صفحات حلقوی داخلی


فیلترهای با صفحات حلقوی داخلی که نمونه ای از آن ها در تصویر ( 8) نشان داده شده است، حداقل از سه لایه مختلف از مواد با بازده فیلتر کردن متفاوت ساخته می شوند. ساختار این نوع فیلترهای به گونه ای است که اولین لایه آن ها برای جدا نمودن ذرات بزرگ تر در نظر گرفته شده است. به همین ترتیب لایه هایی که در ردیف های بعدی قرار گرفته اند برای تفکیک نمودن ذرات ریزتر از هوا تعبیه شده اند. در این نوع فیلترهای بستر فیلتر با استفاده از یک قاب سیمی داخلی به ضخامت 1 اینچ در جای خود نگه داشته می شود. بازده فیلترهای با صفحات حلقوی داخلی بر مبنای معیار سنجش نقط های گرد و غبار در حدود 30 درصد است.

 

فیلترهای گروه 4 یا فیلترهای با بازدهی بسیار بالا

فیلترهای گروه 4 فیلترهای با بازدهی بسیار بالا هستند. این نوع فیلترها در کابردهای خاص ماننداتاق های تمیز صنعتی، اتاق های عمل در بیمارستا نها و آزمونگا هها مورد استفاده قرار می گیرند.
طراحی و ساخت این فیلترها با دقت بسیار بالایی انجام گرفته است و نصب آ نها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این فیلترها با استفاده از معیار DOP مورد سنجش قرار می گیرند. 
فیلترهای هپا متداول ترین نوع فیلترهای گروه 4 هستند و حداقل بازده آن ها باید به گونه ای باشد که قابلیت جدا کردن 99.97 درصد از ذراتی به اندازه 0.3 میکرون را داشته باشند. سازندگان فیلترها معمولا برای پر بازده ترین فیلترهای تولیدی خود از اصطالح فیلترهای اولپا استفاده می کنند. بازده فیلترهای اولپا در حدود 99.9999 درصد است و قابلیت آن را دارند تا ذراتی به اندازه 0.12 میکرون را از هوا تفکیک کنند. 
تمامی چهار گروه فیلترهایی که به معرفی آن ها پرداختیم مقاومت زیادی را در برابر عبور هوا ایجاد میکنند. این مساله ایجاب می کند که در هنگام طراحی سیستم های HVAC توجه خاصی به متغیرهایی از قبیل حجم هوای عبوری از سیستم، سرعت هوا، الگوی جریان هوا، بادزن مورد استفاده و فشار استاتیک سیستم معطوف گردد.

 

سایر تمیزکننده های هوا

فیلترهای کربنی که نمونه ای از آ نها در تصویر ( 9) قابل مشاهده است، از دیگر فیلترهایی هستند که اغلب به آ نها فیلترهای زغال فعال یا فیلترهای کربن اکتیو یا فیلترهای گازی گفته میشود. این فیلترها به جای ذرات معلق، گازها و بخارات موجود در هوا را از آن جدا میکنند. این فیلترها از قا بهایی تشکیل شده اند که تک ههای کربن فعال در آ نها قرار داده میشود و این کربن مولکو لهای گاز و بخار موجود در هوا را به خود جذب میکنند. این فیلترهای قابلیت آن را دارند تا گازهایی موجود در هوا به میزان چند قسمت در میلیون ( ppm ) تا چند قسمت در بیلیون ( ppb ) را جذب نمایند.
فیلترهای کربنی اغلب به منظور تفکیک نمودن دود سیگار و سایر بوهای ناخوشایند از هوای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این فیلترها برای جدا کردن نوع خاصی از گازها مورد استفاده قرار می گیرند. در سیستم هایی که فیلترهای کربن اکتیو مورد استفاده قرار می گیرند، به منظور جلوگیری از رسوب کردن ذرات گرد و غبار بر روی فیلترهای کربنی همواره پیش از این فیلترها باید از یک پیش فیلتر استفاده شود. بازده پیش فیلتر مورد استفاده در این موارد، بر مبنای معیار سنجش نقطه ای گرد و غبار باید بین 85 تا 95 درصد باشد. بازده فیلترهای کربن اکتیو باید هر سه ماه یک بار مورد آزمون قرار گیرد.

 

تمیزکنند ههای الکترونیکی هوا

تمیزکننده های الکترونیکی هوا یا تمیزکننده های EAC که نمونه ای از آن ها در تصویر ( 10 ) قابل مشاهده است، ذرات معلق موجود در هوا را با استفاده از صفحاتی که به صورت الکتریکی باردار شده اند به خود جذب میکند. همان طورکه می دانیم ذراتی که بار الکتریکی مخالف داشته باشند یکدیگر را جذب می کنند. در فیلترهای الکترونیکی هوا نیز ذرات معلق موجود در هوا پس از عبور از میان فیلتر، با عبور از یک میدان الکتریکی و تحت تاثیر یک منبع ولتاژ فشار قوی باردار می شوند.
صفحات جمع آوری گرد و غبار که در پایین دست این فیلترها تعبیه می شود بار مثبت دارند، بدین ترتیب ذراتی که در حین عبور از فیلتر بار منفی پیدا کرده اند را به سمت خود جذب میکنند. به منظور حفظ بازده تمیزکننده های الکترونیکی هوا در حد بهینه، این فیلترها باید به صورت دوره ای تمیز شوند. نکته مهمی که باید مورد ملاحظه قرار گیرد آن است که این فیلترها به جز در مواردی که تعمیر و نگهداری از آن ها به صورت مداوم و طبق برنامه های زمان بندی شده انجام شود نباید مورد استفاده قرار گیرند.

اساس کار فیلترهای الکترواستاتیکی نیز مشابه با تمیزکنند ههای الکترونیکی هواست. این فیلتره ا در حقیقت فیلترهایی هستند که با ایجاد میدا نها الکترواستاتیکی ذرات معلق موجود در هوا را به خود جذب میکنند.


نوع مطلب : تاسیسات مکانیکی، 
برچسب ها : همیت فیلترها و تمیزکننده های هوا در تهویه مطبوع،
لینک های مرتبط :
1396/05/15 07:40
I really like reading through a post that will make people think.

Also, thank you for permitting me to comment!
1396/05/9 21:03
Thank you for the auspicious writeup. It in reality used to be a leisure account
it. Glance complicated to more introduced agreeable from you!
However, how can we be in contact?
1396/02/25 11:57
Hey there I am so happy I found your site, I really found you by
accident, while I was browsing on Askjeeve for something
else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for
a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to read
it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS
feeds, so when I have time I will be back to read
much more, Please do keep up the fantastic job.
1396/01/31 00:18
Piece of writing writing is also a fun, if you know after that you can write or else it
is difficult to write.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مدیر وبلاگ : احمد یعقوبیان قمشه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :